Recenzje

Zegarek Casio Protrek PRW-3000

13 lutego 2016

Jedną z rzeczy, bez których większość z nas nie jest w stanie funkcjonować jest zegarek. Jeśli chodzi o wypady w teren to każdy z nich spełni swoje zadanie – wskaże nam godzinę czy datę. Co natomiast zrobić jeśli od zegarka wymagamy czegoś więcej?

Według mnie wybór jest prosty – Protrek.

Casio Protrek to seria zegarków, która od ponad 20 lat cieszy się ogromną popularnością wśród entuzjastów outdooru i militarystów. Zegarki te należą do klasy zegarków ABC (Altimeter Barometer Compass), które charakteryzują się posiadaniem wysokościomierza, barometru i kompasu. Są to oczywiście ich charakterystyczne funkcje, którym towarzyszy całe mnóstwo pomniejszych udogodnień.

W momencie kiedy przyszło mi wybrać sobie nowy zegarek, wybór padł na Protreka PRW-3000 1-aer. Świeżutki jak na ten okres model był mocno pomniejszony w stosunku do swych poprzedników (na jednym ze zdjęć widać zegarek Tomasza –  Protrek PRG-240, który jest standardowej wielkości) i jego czarny bezel oraz wyświetlacz negatywny po prostu mnie oczarował. Czerń do kwadratu! Ponadto ten model miał baterie sloneczną i automatyczną synchronizację radiową z zegarem atomowym – oznacza to, że nigdy nie będę musiał wymieniać baterii w moim zegarku i raz ustawiona godzina będzie ustawiona po wieki!

Nie będę wymieniał tutaj wszystkich funkcji zegarka, w tym celu odsyłam na stronę producenta. Skupie się na tych najbardziej charakterystycznych oraz na moich odczuciach dotyczących jego użytkowania.

Pierwsza rzeczą, która dała się we znaki był dosyć mało czytelny wyświetlacz. Negatywny cyferblat sprawia, że przy słabym oświetleniu trzeba się trochę nagimnastykować żeby odczytać godzinę bez używania podświetlenia. Decydując się na taki wariant byłem tego świadomy, ale koniecznie chciałem mieć cały czarny zegarek, więc nie marudzę. W praktyce wygląda to tak, że czym jest jaśniej tym wyświetlacz jest bardziej czytelny.

Kolejna rzeczą, o której trzeba napisać to dosyć szybkie zużywanie się materiałów, z których zrobiony jest zegarek. Już po kilku tygodniach najwyższa krawędź bezela była mocno porysowana od ciągłego uderzania zegarkiem w różne rzeczy. Wykonany z gumy pasek również szybko się poprzecierał i porysował. Podobnie sprawa się miała z mineralnym szkłem chroniącym wyświetlacz zegarka. Trochę później, bo po kilku miesiącach zauważyłem, że pojawiają się na nim drobne rysy. Są to rzeczy, które nie wpływają na funkcjonowanie zegarka, ale dla niektórych może to być spora wada. Osobiście uważam, że sprzęt jest do używania i lekkie zadrapania, rysy itp. nadają naszemu szpejowi charakteru.

Przejdziemy teraz do zalet Protreka, a jest ich trochę. Po pierwsze, zegarek jest niesamowicie dokładny. Według producenta, z wyłączoną synchronizacją z zegarem atomowym zegarek ma prawo mylić się o +/- 15 s w skali miesiąca. Przy włączonej synchronizacji zegarek codziennie kalibruje godzinę i opóźnienia nie ma wcale. Dzięki Protrekowi możemy więc zostać demonami punktualności! Tuż po zakupie zegarka i wyciągnięciu go z pudełka bateria wskazywała 2 stopień naładowania z 3, jednak po kilku godzinach na słońcu była naładowana maksymalnie. Odtąd utrzymuje się na najwyższym poziomie, więc o zasilanie nie trzeba się martwić.

Funkcje, za które kochamy Protreki, czyli wysokościomierz, barometr i kompas działają jak marzenie. Niejednokrotnie będąc na wypadzie sprawdzałem jego odczyty z tradycyjnym kompasem i muszę przyznać, że na elektronicznym kompasie zegarka można śmiało polegać. Model PRW-3000 nie ma niestety obrotowego bezela z azymutami.

Funkcją, która mnie miło zaskoczyła jest barometr. Kupując zegarek uważałem, że nie będę go zbyt często wykorzystywał. Nic bardziej mylnego. Profil barometryczny, który widoczny jest na wyświetlaczu zegarka pokazuje nam jak zmieniało się ciśnienie w przeciągu ostatnich 48 godzin. Analiza tego profilu pozwala nam określić (oczywiście nie ze 100% pewnością) czy możemy liczyć na pogorszenie lub polepszenie pogody.

Protreki są również wyposażone w termometr, który w terenie okazuje się całkiem przydatny o ile umiemy się z nim obchodzić. Aby odczyt temperatury był prawidłowy trzeba zdjąć zegarek z nadgarstka. Po 15/20 min termometr powinien pokazywać nam faktyczną temperaturę otoczenia. Niejednokrotnie podczas marszu zdarzało mi się przypinać na przykład zegarek do zewnętrznej strony plecaka aby sprawdzić jaka jest temperatura.

Tak jak wcześniej wspominałem nie będę się rozpisywał o wszystkich funkcjach zegarka, a jest ich trochę. Oprócz funkcji ABC znajdziemy tam godziny wschodów i zachodów słońca, czas w różnych częściach świata, profile wysokościowe przebytych przez nas tras oraz mnóstwo innych mniej lub bardziej przydatnych udogodnień. Mnogość funkcji obecnych w zegarku wiąże ze sobą pewne konsekwencje – instrukcja od Protreka jest dosyć obszerna i zapamiętanie wszysktich funkcji oraz sposobów kalibracji jest pewnym wyzwaniem.

Jeśli jesteście na etapie wyboru zegarka to zdecydowanie warto zapoznać się z serią Protrek. Wybór zegarka to w dużej mierze kwestia gustu, ja mogę jedynie powiedzieć, że swojego PRW-3000 nie zamieniłbym na nic innego.

Zobacz także

Brak komentarzy

Odpowiedz