Recenzje

Rękawice Hestra Skullman

30 kwietnia 2016

Rękawice Hestra Skullman

Rękawice są nieodłączną częścią mojego ekwipunku niezależnie od tego czy wybieram się na marsz czy na leśne bytowanie. Zdecydowana większość czynności podczas wypadów w teren wykonywana jest przy pomocy naszych rąk. Są one przez to narażone na wszelkiego rodzaju czynniki takie jak temperatura czy urazy mechaniczne. Warto zatem pomyśleć o ich odpowiednim zabezpieczeniu. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest używanie rękawic, szczególnie przy pracach obozowych z wykorzystaniem ostrych narzędzi czy pracy przy ognisku.

Od dłuższego czasu poszukiwałem uniwersalnych rękawic wykonanych ze skóry. Zależało mi na tym aby nie były zbyt taktyczne, zbyt grube i sztywne a jednocześnie zapewniały precyzyjny chwyt i podstawową ochronę przed zimnem czy też rozgrzanym garnkiem. Wydaje mi się, że je znalazłem.

Budowa

Wybrany przeze mnie model rękawic marki Hestra został zaprojektowany przez Johana Skullmana. Jest on byłym oficerem armii szwedzkiej z trzydziestoletnim doświadczeniem. Johan Skullman to również autor książek takich jak “Soldiers in the Field” oraz “Winter Soldier”, które są wciąż wykorzystywane w szwedzkiej armii. Obecnie jest on specjalistą od odzieży oraz sprzętu outdoorowego w firmie Fjallraven.

Rękawice Skullman należą do linii produktów z serii outdoor. Wykonane zostały z elastycznej oraz miękkiej licowej koziej skóry, dzięki czemu ruchy dłoni nie są skrępowane a praca w nich jest przyjemna. Przy dobraniu odpowiedniego rozmiaru chwyt jest na tyle precyzyjny, że bez problemu można w nich używać krzesiwa, zmieniać tryby w latarce czy też odpinać zamki i klamry w plecaku. Rękawice zostały wyposażone w elastyczny ściągacz na wierzchniej części dłoni, co zapobiega zsuwaniu się ich podczas pracy. Szwy rękawic w znacznej części są schowane do wewnątrz co w dużym stopniu zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia czy przepalenia.

Mankiet rękawic wykonany został z równie miękkiej skóry bydlęcej i jest stosunkowo długi. Jego wysoka konstrukcja raczej mi odpowiada. Jedyny problem pojawia się przy zakładaniu ich na lewą rękę gdzie noszę zegarek. Z racji tego, że mam dość masywnego Protreka, zakładanie rękawic bywa drażniące ponieważ za każdym razem o niego haczę. Nie jest to jakiś ogromny problem ponieważ wystarczy je nasunąć na zegarek i już wszystko gra.

Mankiet został wyposażony w oczko za pomocą którego możemy przypiąć je do pasa lub plecaka. Z możliwości przyczepiania ich za pomocą karabinka rzadko korzystam ponieważ gdy nie mam ich na dłoni trzymam je zazwyczaj w kieszeniach od spodni bądź anoraka. Uchwyt z oczkiem natomiast zdecydowanie ułatwia ich zakładanie.

Wodoodporność

Trzeba zaznaczyć, że producent w żaden sposób nie zabezpiecza rękawic przed wodą. Po ich otrzymaniu mamy produkt “surowy”, który możemy dopasować do swoich potrzeb. W moim przypadku było tak, że po pierwszym wyjściu w las podczas deszczu nasiąkły one wodą. Do zabezpieczenia rękawic przed czynnikami zewnętrznymi użyłem  balsamu do skóry od Hestry, który w swoim składzie zawiera różnego rodzaju olejki i substancje konserwujące. Po nałożeniu dwóch, trzech warstw balsamu rękawice stały się w wystarczającym dla mnie stopniu odporne na wilgoć.

Podsumowanie

Na jednym ze zdjęć w galerii widać miejsce rozerwanej skóry na palcu wskazującym. Podczas nocnego wypadu w las gdy piłowałem drewno, piła Bahco wyskoczyła mi z miejsca cięcia i wgryzła się w rękawice. Skóra została oczywiście bez problemu przecięta jednak dłoń wyszła z tego zdarzenia bez szwanku. Warto zatem nosić rękawice.

Rękawice Hestra Skullman to jeden z wielu elementów naszego outdoorowego wyposażenia. Uważam jednak że w znacznym stopniu mogą poprawić komfort naszej leśnej przygody. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia różnego rodzaju urazów ważne jest aby mieć je stale przy sobie i używać ich przy każdej czynności takiej jak praca przy ognisku, praca z nożem czy też podczas budowy schronienia. Ich cena może i jest stosunkowo wysoka, ale dostajemy produkt premium, wykonany z ogromną starannością, zdecydowanie przewyższający konkurencję. Po ponad pół roku użytkowania uważam te rękawice za wytrzymałe i ciągle jestem pod ogromnym wrażeniem jakości ich wykonania. Jestem z nich bardzo zadowolony i mam nadzieję, że posłużą mi jeszcze wiele lat nabierając przy tym charakteru.

Tomasz

Zobacz także

Brak komentarzy

Odpowiedz