Recenzje

Śpiwór syntetyczny – Fjallraven Abisko Two Season

30 maja 2016

Śpiwór syntetyczny – Fjallraven Abisko Two Seasons 

Dobrze przespana noc jest niezbędna aby móc sprawnie funkcjonować następnego dnia i cieszyć się każdym momentem spędzonym na szlaku lub pod gołym niebem. Jakość snu w dziczy  wpływa na koncentracje, morale oraz w dużej mierze decyduje o tym, czy wyprawa będzie udana, czy nie. Na poziom komfortu naszego snu na łonie natury oddziałuje wiele czynników, na które nie mamy wpływu jak na przykład temperatura otoczenia, wilgotność powietrza, ilość opadów czy też prędkość wiatru. Istnieje jednak możliwość zminimalizowania ich oddziaływania poprzez używanie odpowiedniego sprzętu oraz wykorzystanie zgromadzonego przez lata doświadczenia. Ekwipunek mający na celu zapewnienie komfortowych warunków bytowania powinien być odpowiednio dobrany do stanu pogody, rodzaju aktywności a nawet do własnych predyspozycji. Jednym z najważniejszych elementów, które mogą znacznie wpłynąć na komfort naszego snu jest śpiwór.

Konstrukcja

Konstrukcja śpiwora to typowa mumia z dwukierunkowym zamkiem marki YKK. Działa on najlepiej spośród wszystkich używanych przeze mnie śpiworów. Niemal w każdym śpiworze znanych marek miałem problem z zacinaniem się zamka spowodowanym zakleszczaniem materiału w maszynce. Tutaj ten problem prawie nie występuje. Śpiwór można otworzyć zaczynając klasycznie od góry lub zwiększyć przepływ powietrza otwierając go od dołu. Śpiwór został również wyposażony w szeroką i dobrze wypełnioną listwę wzdłuż zamka dodatkowo wzmocnioną grubszym materiałem od strony maszynki. Śpiwór jest stosunkowo szeroki w ramionach (80cm) oraz zapewnia sporo przestrzeni w dolnej części nie krępując ruchów. Użytkowany przeze mnie śpiwór to wersja “Long” i jest przeznaczony dla użytkowników o wzroście użytkownika do 195cm. W moim przypadku dodatkowe cm przeznaczam na worek z butami. Śpiwór po spakowaniu do worka kompresyjnego ma wymiary 19x32cm.

Kaptur śpiwora jest gruby oraz bardzo ciepły, a na brzegach posiada patkę, którą można zaciągnąć sznurkiem zostawiając jedynie otwór do oddychania i zapobiegając utracie ciepła przez kołnierz. Śpiwór niestety nie posiada kołnierza w okolicach ramion/klatki piersiowej.

Materiał z którego jest wykonana wewnętrzna warstwa (Polyester 20D) daje poczucie niezwykłego komfortu ponieważ jest bardzo miły w dotyku. Warstwa zewnętrzna (Polyamid 20D) jest stosunkowo cienka natomiast została ona wzmocniona poprzez tkanie metodą rip-stop zapobiegającą rozdarciom. Niska waga śpiwora jest jego bardzo dużym atutem jednak według mnie przydałoby się wzmocnienie z nieco grubszego materiału w dolnej części śpiwora. Takie rozwiązanie pozwoliłoby stawać na leśnej ściółce bez obawy o uszkodzenie śpiwora. Nie jest to jednak duży problem ponieważ przy odrobinie wprawy można do niego wejść np. w hamaku bez kontaktu z podłożem.

Śpiwór posiada jedną kieszonkę wewnętrzną do której mieści się telefon czy inne drobiazgi. Kieszonka jest niestety zapinana na rzep przez co zdarza się, że zaciąga mi odzież podczas snu jeżeli rzep nie będzie zapięty. Chętnie wymienił bym go na zamek. Na wyposażeniu jest wytrzymały i dobrze przemyślany worek kompresyjny, który podczas snu służy mi jako poduszka wrzucając do niego np polar. Śpiwór niestety nie posiada worka do przechowywania tak jak ma to miejsce w śpiworach puchowych. Śpiwór po dwóch latach użytkowania nie stracił swojego loftu jednak trzeba wspomnieć, że zawsze przechowuje go w pozycji nieskompresowanej (jest wyjęty z worka). Śpiwór posiada dwie pętle na spodzie dzięki czemu możemy go powiesić w celu wietrzenia bądź suszenia.

Moje doświadczenia

Fjallraven Abisko Two Seasons Long jak sugeruje nazwa przeznaczony jest na dwie (cieplejsze) pory roku jednak ze względu na łagodne zimy w ciągu ostatnich dwóch lat spałem w nim komfortowo również w każdym z zimowych miesięcy. W zimniejsze noce aby poprawić komfort cieplny ubieram dodatkowo komplet bielizny termicznej, czapkę oraz dodatkowe skarpety, a kurtkę w razie potrzeby nakładam na wierzch śpiwora. Waga śpiwora wynosi 1040 g, nie licząc pokrowca. Komfortowa temperatura podana przez producenta dla mężczyzn (T-lim men) to 10°C. Zakres temperatur został podany w odniesieniu do normy EN 13537. Dzięki zastosowaniu tej normy mamy możliwość porównania śpiworów różnych producentów ponieważ metody pomiarów jak i zakresy temperatur zostały poddane standaryzacji. Warto mieć na uwadze, że norma ta nie daje gwarancji odczuwania komfortu w odniesieniu do konkretnych wartości z tabliczki śpiwora.

Należy jednak pamiętać, że na sposób w jaki odczuwamy temperaturę wpływa wiele czynników takich jak zmęczenie, wiek, ogólny stan zdrowia, waga i budowa ciała oraz poziom nawodnienia i odżywienia. Istnieje również wiele innych uwarunkowań wpływających na odczuwanie zimna takich jak różnica temperatur pomiędzy dniem a nocą,  wilgotność powietrza czy też prędkość wiatru. Im więcej nocy spędzimy w śpiworze tym więcej dowiemy się o własnym organizmie, a konkretnie o tym jak reagujemy na zmiany temperatury.

Doświadczenie nauczyło mnie, że w moim przypadku sprawdza się temperatura z dolnego zakresu. Oznacza to, że komfortowo wysypiam się w tym śpiworze w temperaturze powyżej 0°C. Dobre parametry w stosunku do wagi uzyskane są dzięki 650 gram syntetycznego wypełnienia Supreme Microloft SB, które zapewnia ciepło nawet gdy śpiwór jest wilgotny np od porannej rosy. Ze względu na występowanie zjawiska zbijania się włókien w trakcie przechowywania śpiwora w pokrowcu dobrym pomysłem jest rozłożenie go w hamaku/namiocie na kilkanaście minut przed snem. Dzięki temu damy mu czas na rozprężenie włókien i osiągnięcie pełnych możliwości.

Podsumowanie

Po dwóch latach użytkowania z pewnością mogę potwierdzić, że w moim odczuciu podany zakres temperatur komfortu jest rzetelny i całkowicie się z nim zgadzam. Nadaje się do temperatur od 0°C w górę. Śpiwór Abisko Two Seasons jest uszyty w sposób przemyślany z użyciem przyjemnych w dotyku materiałów wysokiej jakości. Na rynku znajdziemy oczywiście dużo tańsze śpiwory, jednak jego wysoką cenę rekompensują chociażby niewielka waga jak i małe gabaryty po spakowaniu.

Tomasz

Zobacz także

Brak komentarzy

Odpowiedz