Inne

Leśne newsy No.1

31 stycznia 2020

O czym będziemy tu pisać?

Postanowiliśmy wprowadzić cykliczny, krótki blok tematyczny dotyczący “leśnych wiadomości”. Będziemy w nim publikować głównie nowości dotyczące sprzętu, które naszym zdaniem są warte uwagi. Nie zabraknie też sprawdzonych patentów oraz przemyśleń w tematyce outdoorowej. Do dzieła!

Sprzęt

Outdoor Master

Victorinox Outdoor Master

Victorinox niedawno wypuścił nóż typu full tang o nazwie Outdoor Master w dwóch rozmiarach S (155mm) oraz L (220mm). Głownia wykonana została ze stali nierdzewnej 1.4116 o profilu drop point ze szlifem Scandi. Rękojeść wykonana jest z Micarty w ciemnych kolorach z przekładkami w typowej “vickowej” czerwieni. W komplecie przychodzi z zaawansowaną pochewką z kydexu.  Jego grzbiet jest przygotowany do krzesania iskier z krzesiwa. Ciekawa pozycja dla osób preferujących seryjne produkcje.

Rok z Katadyn BeFree Tactical

Katadyn BeFree

Przez ponad rok używamy butelki z filtrem BeFree marki Katadyn. Odwiedziła z nami Azję, dwukrotnie Szwecję oraz niezliczoną ilość wypadów w Polsce gdzie zdążyliśmy się przekonać, że to maleństwo działa! Butelka jest bardzo lekka (58g) a żywotność wkładu filtrującego to 1000 litrów w zależności od jakości wody. Gdy filtr utraci już swoje właściwości można bez problemu go dokupić. Producentem elastycznej butelki jest HydraPak. Według danych producenta filtr o średnicy 0,1 mikrometra usuwa 99,99% pierwotniaków oraz bakterii.

Zalety

  • Brak dotychczasowych problemów żołądkowych
  • Możliwość wymiany filtra
  • Proste czyszczenie
  • Szybkość filtracji

Wady

  • Trudność w napełnianiu w przypadku zanurzania w zbiornikach np jezioro
  • Ze względu na elastyczność nie da się jej postawić w pionie gdy jest w połowie pełna
  • Nie usuwa wirusów

Księga tradycyjnego obozowania. Tom 2. Dzicz

Wydawnictwo Stary Wspaniały Świat z Rafałem Wierzbickim na czele ma w swoim dorobku już sześć fantastycznych pozycji. Zaczynamy więc od przestawienia w kilku zdaniach drugiej części “Księgi tradycyjnego obozowania” zakładając, że poprzednia jest już Wam dobrze znana.

W odróżnieniu od tomu pierwszego gdzie tematem przewodnim był sprzęt tom 2 pt. “Dzicz” skupia się na umiejętnościach. Z tego właśnie względu jest bardzo wysoko na liście moich ulubionych “leśnych” książkowych pozycji. W tej książce znajdziecie klasyczne informację o nawigacji, insektach, racjach żywnościowych ale nie zabraknie ciekawostek o skórowaniu głowy jelenia przed oddaniem do wypchania, lub o tym jak smakuje mięso z psa.

Niedawno ukazała się również “Sztuka podróżowania” Francis’a Galton’a, którą właśnie kończę czytać i niebawem napiszę o niej kilka słów.

Kiedy może wydarzyć się sytuacja survivalowa?

Wielokrotnie narzekamy na nasze lasy, że są tak małe i wszędzie jest tak blisko do cywilizacji. Zdarzają się jednak sytuacje, które nijak się mają do naszego ogólnego wyobrażenia co do możliwych scenariuszy zagrażających życiu. Polecam zapoznać się z artykułem LINK

Kanały YouTube warte polecenia

Na pierwszy wpis bez wątpienia zasługuje też przedstawienie dwóch kanałów na YouTube, które odkryliśmy w tym roku. Pierwszy z nich przedstawia tematykę bardzo bushcraftową. Zamiast plecaka z Cordury pojawia się brezentowe płótno a kurtkę z goretexu zastępuje skóra czy lniana koszula. Jeżeli jeszcze nie wiecie o kogo nam chodzi to macie do nadrobienia dziesiątki świetnych filmów!

Drugim kanałem wartym polecenia jest Erik Normark z jego słynnym kciukiem w górę obrazującym smak kawy i wrażenia z wypadu. Tematyka bardziej outdoorowa, jednak jego filmy są oszczędne w narracje i mają w sobie dużo spokoju. Erik w swoich filmach dokumentuje niekiedy kilkudniowe wyjścia w teren, w których pokazuje ciekawe miejsca Szwecji oraz przedstawia jaki sprzęt zabrał ze sobą. Montaż, jakość obrazu a przede wszystkim dźwięku są na bardzo wysokim poziomie.

Co dalej w następnym wpisie?

Tematów do poruszenia mamy wiele jednak prosimy Was również o pomoc w postaci pomysłów na następne wpisy. Jeżeli znaleźliście coś godnego polecenia jak np rolada ustrzycka prosto z ogniska czy jako pierwsi dowiedzieliście się o nowym modelu idealnego plecaka to piszcie do nas korzystając z poniższego formularza kontaktowego.

Masz pomysł na kolejny temat leśnych wiadomości? Napisz do nas korzystając z poniższego formularza:

Zobacz także

Brak komentarzy

Odpowiedz